fbpx

Awelone.cz

stránky v rekonstrukci 🐶

Jak změřit Velikost obojku

Většina našich obojků má nastavitelnou velikost. Pokud objednáváte obojek na míru, nebo obojek bez nastavitelné velikosti, je důležité změřit správnou velikost, aby vašemu pejskovi dobře padnul. Níže také uvádíme různé typy obojků a jakou velikost je vhodné u daného typu vybrat.

jak měřit pejska

Pro většinu obojků vám bude stačit změřit obvod krku (rozměr 2 případně 3). Pro obojky bez zapínání, které se nasazují přes hlavu budete potřebovat také obvod přes uši (rozměr 1).

Všechny hodnoty měřte NATĚSNO, obojek pak vyberte o něco větší, podle typu obojku (viz níže).

  1. obvod přes uši
  2. obvod krku v nejužší části
  3. obvod krku ve spodní nejširší části
Tip: pokud nemáte krejčovský metr, změřte obvod například pomocí provázku, který pak můžete změřit klasickým metrem. 

Jak měřit obojek

Pokud měříte obojek, který už máte doma, měřte vzdy vnitřní obvod obojku – ne natažený obojek. Zapnutý obojek má vždy o něco menší délku než natažený obojek, zvlášť pokud je obojek tlustší. Všechny rozměry našich obojků měříme právě podle vnitřního obvodu.

Příklad na fotce: vnitřní obvod obojku je 33,5 cm, při změření v nataženém stavu je délka 36 cm.

typy obojků:

klasické obojky

U nás mají největší zastoupení, jejich výhodou je, že mají průvlečnou sponu, díky které lze nastavit velikost v poměrně velkém rozpětí. Mají také trojzubec, který umožňuje rychlé nasazení a sundání obojku. 

Při výběru velikosti doporučujeme nechat rezervu, pokud má váš pejsek obvod krku v nejužší části (2) např. 35 cm, ideální bude velikost M (30-50 cm). Pokud si nejste jistí velikostí, stačí obvod krku pejska napsat do poznámky v objednávce.

obojky s přezkou

Obojek má přezku a několik dírek pomocí kterých je možné nastavit velikost. Obvykle je velikost nastavitelná v rozpětí 5 cm. Pokud chcete více dírek, stačí požadované rozpětí napsat do poznámky. Přezka je zpravidla více odolnější než zapínání na trojzubec.

Při výběru velikosti doporučujeme, aby obojek měl pár cm rezervu oproti obvodu krku pejska v nejužší části (2). Pokud má pejsek tento rozměr např. 35 cm, volili bychom obojek s velikostí 35-40 cm.

polostahovací obojky

Obojek nemá zapínání ale stačí pejskovi přetáhnout přes hlavu. Obojek má stahovací část, když pejsek zatáhne za vodítko, tato část se utáhne a tak zabrání pejskovi aby se z obojku vyvlékl. Díky tomu, že obojek nemá zapínání, je více odolný.

Obojek v roztaženém stavu musí být větší než obvod přes uši (1) aby bylo možné obojek pejskovi nasadit. Zároveň musí být obojek ve staženém stavu menší než tento obvod (1) aby se při zatažení pejsek z obojku nevyvléknul, ale ne menší než obvod krku v nejužší části (2) aby pejska neškrtil. 

martingale obojky

Martingale obojek je podobný polostahovacímu obojku, ale jeho stahovací část se stahuje rovnoměrně z obou stran. Obvykle také bývá ve větší šířce. Nejčastěji se tento typ obojku používá u psů s úzkou hlavou (chrti).

Aby obojek správně fungoval a měli jste jistotu, že se z něj pes nevyvlékne, je důležité vybrat správnou velikost a obojek dostatečně utáhnout.

Obojek v roztaženém stavu musí být větší než obvod přes uši (1) aby bylo možné obojek pejskovi nasadit. Zároveň musí být obojek ve staženém stavu trochu menší než obvod krku v nejužší části (2), takže při stažení obojku na těsno se stahovací část nestáhne celá a kovové části se nedotýkají.

Pokud má pejsek např. obvod krku (2) 30 cm a obvod přes uši (1) 36 cm, bude pro něj vhodná velikost S.

obojky s řetízkem

Jedná se o další typ polostahovacího obojku, kdy stahovací část tvoří pevný řetízek. 

Obojek v roztaženém stavu musí být větší než obvod přes uši (1) aby bylo možné obojek pejskovi nasadit. Zároveň musí být obojek ve staženém stavu menší než tento obvod (1) aby se při zatažení pejsek z obojku nevyvléknul, ale ne menší než obvod krku v nejužší části (2) aby pejska neškrtil. 

Přejít nahoru